Η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα με 3-2 στο «Αμμόχωστος» κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο 17′ όμως με τα γκολ του Αντρέ Τειξέιρα στο 37΄ και 48΄, κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα. Η Σαλαμίνα απάντησε με δύο γκολ στο 60΄και 68′ για το τελικό 3-2.

O αγώνας:

Στο πρώτο μέρος η Νέα Σαλαμίνα να ευτύχησε να ανοίξει το σκορ και να πάρει προβάδισμα στο παιγνίδι. Στο 16ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος απομάκρυνση του Βοζίνια, ο Λαμπότ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και στο 39ο λεπτό κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόρες, ο Α. Τεϊσέιρα έπιασε την δυνατή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κίσσα.

Στην επανάληψη η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε με το «καλησπέρα» να φτάσει στην ανατροπή αφού ο Νιλς Τεξέιρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κίσσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Νέα Σαλαμίνα απάντησε σχετικά νωρίς στο γκολ της ΑΕΛ αφού στο 60ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα με όμορφο πλασέ του Κωστή εντός περιοχής. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ αφού ο Ελουντού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 67ο λεπτό με σουτ στα όρια της περιοχής. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την ομάδα της Αμμοχώστου να παίρνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

Συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Τσαμπούρης, Νουρ, Μαριάνοβιτς(59′ Ελουντού), Κίγνκσλεϊ(90+1′ Μαουρίτσιο), Σαν Ρομάν, Κωστή, Λαμπότ, Χριστοφόρου, Τίσντελ(82′ Σιαθάς), Κορέια.

Στον πάγκο: Λύτρας, Σίμπσον, Μαουρίτσιο, Ρέινολντς, Παναγή, Σιαθάς, Τσαμπούρης, Νικολάου, Ελουντού.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ντόσα, Α. Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ(13′ Αντωνίου (63′ Μαρκόσκι) ), Γκαζαριάν, Μάε(69′ Κάρλος), Τόρες, Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα

Στον πάγκο: Πρότσεκ, Νταβόρ, Κάρλος, Αντωνίου, Μαρκόσκι, Αγκάνοβιτς, Γερολέμου, Γκοντάλ, Χουράδο.