Έμαθε από το περσινό κάζο η ομάδα μας και σήμερα πήρε επαγγελματική νίκη κόντρα στην Ομόνοια Αραδίππου με 3-0 για το κύπελλο.

Τα γκολ σημείωσαν οι Μαρκόφσκι,Τσιάμης(αυτογκολ), Λεάντρο.

Αναλυτικά:

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά και με το «καλησπέρα» άνοιξε το σκορ αφού μόλις στο 3ο λεπτό, ο Μαρκόσκι έφυγε μόνος απέναντι από τον Παναγιώτου και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ομόνοια Αραδίππου απείλησε για πρώτη φορά, με τον Ούρος να μην μπορεί να νικήσει τον Πρότσεκ από πολύ πλεονεκτική θέση. Απ εκεί και πέρα η ΑΕΛ επέβαλε τον ρυθμό της και ανανέωνε συνεχώς τις επιθέσεις της στο αντίπαλο μισό. Στο 28ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της αφού ο Μυτίδης έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Τσιάμη και κατέληξε στα δίχτυα του Παναγιώτου, με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ξεκίνησε όπως και στο πρώτο μέρος, αφού μόλις στο 47ο λεπτό ο Λεάντρο νίκησε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής τον Παναγιώτου και ανέβασε το δείκτη του σκορ στα τρία γκολ.  Στο 84ο λεπτό η Ομόνοια Αραδίππου έφτασε κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος αφού ο Σίκκης έκανε το δυνατό σουτ ωστόσο ο Πρότσεκ ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε με δυσκολία την μπάλα. Aπ εκεί και πέρα η ΑΕΛ «έσβησε» τις μηχανές και διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.