Η ομάδα μας ηττήθηκε στο Αρένα με 3-2 από την ΑΕΚ στον τελευτάιο αγώνα της χρονιάς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′ της αναμέτρησης με τον Φιντέλις Ιρένε. Ο Τόρες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπενίτεθ έκανε την κεφαλιά και ο Γιωργαλλίδης απόκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά, ο Φιντέλις με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 17′ ο Μπενίτεθ έκανε την προσπάθεια και το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με μια βολίδα από τον νεαρό Τρύφωνος από 30 περίπου μέτρα. Εξαιρετικό το γκολ από τον νεαρό ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 46′ ο Γερολέμου έκανε ένα καλό σουτ όμως ο Γιωργαλλίδης έδιωξε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Τόρες, ο Φιντέλις σκόραρε ξανά όμως ο επόπτης σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ ακυρώνοντας το γκολ του. Από την επαναληπτική προβολή φαίνεται ξεκάθαρα καλυμμένος από τον Πάνκοφ ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ και κακώς ακυρώθηκε το γκολ του.

Στο 54′ ο Γερολέμου έκανε άλλο ένα σουτ, όμως ήταν άστοχο.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έκανε την ολική ανατροπή με σκόρερ τον Πάνκοφ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαλόκου.

Στο 67′ η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μπενίτεθ ήταν που έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Μαύρου με εξαιρετική κεφαλιά στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σκόραρε και έκανε το 2-2.

Στο 78′ η ΑΕΚ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Σόρια από κοντά να κάνει το 3-2 μετά από μπαλιά του νεαρού Αναστασίου.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έχασε ευκαιρία να πετύχει και 4ο γκολ. Ο Ρουσιάς βγήκε μπροστά, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ πάνω από τον Κεραυνό με την μπάλα να πηγαίνει στα δίκτυα όμως την τελευταία στιγμή ο Σοάρες έδιωξε προ της γραμμής.

Στην επόμενη φάση, η ΑΕΛ ήταν αυτή που έχασε ευκαιρία να σκοράρει. Ο Χάρης Κυριάκου έκανε την σέντρα με τον Μπενίτεθ να κάνει την καρφωτή κεφαλιά όμως ο Γιωργαλλίδης έδιωξε εντυπωσιακά και του αρνήθηκε το γκολ.

Στο 88′ ο Ρουσιάς έκανε ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ιμ. Ιδιάκεθ): Γιωργαλλίδης, Σόρια, Μαλόκου (71′ Σκορδή), Παναγίδης (80′ Αχιλλέως), Πάνκοφ, Μάμας, Τρύφωνος, Νίκανδρου, Ραουνάς, Ράσπας (66′ Αναστασίου), Ρουσιάς

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Κεραυνός, Τεϊσέιρα, Φιντέλις (57΄ Ρομάν), Κυριάκου Χ., Γερολέμου, Μιχαηλίδης (76′ Αβραάμ), Σοάρες, Ζντραβκόφσκι, Τόρες, Ηλία (67΄Μαύρου), Μπενίτεθ

Κίτρινες: Σόρια